homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D-6


#96 2009-10-04 14:22:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

kadiha a scris:

Fetelor de ce sunteti atat de speriate in ceea ce priveste nasterea, fie ea naturala sau prin cezariana? Am observat tot mai multe femei in zilele noastre care privesc nasterea ca pe ceva ingrozitor, pur si simplu isi fac fel si fel de ganduri negre. Ca sa nu mai zic de femeile care sunt insarcinate si se comporta de parca ar fi bolnave. Foarte mult stress in ziua de azi pentru sarcina si nastere si nu ar trebui deloc sa fie asa. Pe vremuri, cand nu exista epidurala, ecograf, femeile nasteau si pe camp de multe ori, singure, iar in cel mai fericit caz erau asistate de o moasa si atunci nu mai existau atatea probleme legate de momentul nasterii, copiii se nasteau mai sanatosi, nu aveau atatea probleme ca cei din ziua de azi.
Era mult mai bine atunci, acum domeniul medical e foarte vast si bag de seama ca din ce in ce sunt mai multe probleme.

eu sunt de acord cu tine... si abia astept sa nasc, masochista ascunsa in mine vrea sa contorizeze cat si cum rezist rotfl

dar asta e una... iar sa iti fie frica de conditiile nasoale ale spitalului, care te pot nenoroci pe viata pe tine sau pe copilul tau... e altceva sad

poke, eu am pile la moasa sefa, e vara cu maica-mea... si oricum o sa dam "dreptul" peste tot, ca asta e sad dar sala de nasteri tot sala de nasteri e.... unde vin femei ca pe banda si nasc la rand... cine mai stie daca cearsafurile alea sunt sterilizate...sau instrumentarul...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#97 2009-10-04 14:24:50

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Sincer, nu, nu putem manca natural, decat daca stam la casa si ne gospodarim noi.
Si nu e vorba ca ne tine cineva sa nu facem treaba, e vorba ca majoritatea lucreaza intr-un birou si miscare fac destul de putina, iar cand spun stres ma gandeam la faptul ca sefii, colegii cu care nu ne intelegem, grija zilei de maine, termenele limita si alte chestii de genul asta isi pun amprenta asupra noastra.
E vorba ca ele aveau o alta conditie fizica, o alta rezistenta.
Si fetele care ma cunosc stiu ca nu sunt genul de om care sa se testeze inutil si care sa puna raul in fata si etc. dar inteleg totusi foarte bine ca lucrurile s-au schimbat fata de acum 100 de ani. S-au schimbat si de acum 20 si daca ma gandesc bine, nici macar acum 7-8 ani nu existau muulte din toate cate sunt azi.
si, te contrazic, eu zic ca in fiecare dintre noi exista teama de necunoscut smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#98 2009-10-04 15:26:20

kadiha
Full member
Inregistrat: 2009-08-07
Mesaje: 103

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Teama de necunoscut nu exista in fiecare om pokemon, nu trebuie sa generalizezi sunt multi oameni care nu se tem de nimic, pentru ca se se lasa in voia Domnului si stiu ca oricum va fi o sa fie bine. Dar ca sa ajungi sa nu te mai temi de necunoscut si sa privesti lucrurile intr-o lumina clara trebuie sa treci prin anumite experiente, trebuie sa ai o relatie speciala cu D-zeu in primul rand.
Ma rog, deja suntem pe langa subiect.
katami intr-adevar in spitalele romanesti exista risc de infectii, dar nu in toate spitalele e dezastru sa stii. in spitale se sterilizeaza totul cum trebuie, stai linistita. ca mai auzi pe la stiri diverse cazuri astea sunt exceptiile, tu priveste partea buna a lucrurilor. poti opta sa nasti si intr-o clinica particulara, e mult mai ok si te ajunge cam tot la fel, financiar vorbind.


gravida 16+
bebe mami si tati te asteapta cu nerabdare hjarta

Offline

 

#99 2009-10-04 15:49:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

kadiha, eu nu stiu de la stiri, ci de la o studenta la medicina in anul 6 (deci care a facut practica in spitalul respectiv). cica daca nu semnezi la internare ca iei la cunostinta ca spitalul e plin de infectii pt care "nu sunt raspunzatori".... daca nu semnezi, nu te interneaza neutral

pai daca citesti cu o pag in urma... nu e chiar acelasi lucru dpdv financiar. iar eu sunt din iasi... si in iasi nu avem inca o clinica particulara...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#100 2009-10-04 18:41:11

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

rh a scris:

nu stiu de ce simt in mesajele celor care au nascut natural un fel de desconsiderare fata de cele care au nascut prin cezariana... chiar nu e cazul.....

doamne fereste,rh...din punctul meu de vedere,in nici un caz...fiecare alege cum este mai bine.
pe timpul meu nu exista asa ceva,cezariana la cerere,insa si atunci(acum 16-17 ani)dadeai bani,incepand cu dr si terminand cu femeia de serviciu(sa-ti schimbe lenjeria,ca nu cumva sa stai pe cearceafuri pline de sange).
eu,daca se putea,alegeam sa nasc in apa...
deci,fiecare este libera sa faca ce considera ca e mai bine ptr corpul ei.

skumpi,eu am auzit ca cele care au bazinul ingust,de obicei fac cezariana...dar nu stiu cat este de real...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2009-10-04 21:47:55

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

katami a scris:

kadiha a scris:

Fetelor de ce sunteti atat de speriate in ceea ce priveste nasterea, fie ea naturala sau prin cezariana? Am observat tot mai multe femei in zilele noastre care privesc nasterea ca pe ceva ingrozitor, pur si simplu isi fac fel si fel de ganduri negre. Ca sa nu mai zic de femeile care sunt insarcinate si se comporta de parca ar fi bolnave. Foarte mult stress in ziua de azi pentru sarcina si nastere si nu ar trebui deloc sa fie asa. Pe vremuri, cand nu exista epidurala, ecograf, femeile nasteau si pe camp de multe ori, singure, iar in cel mai fericit caz erau asistate de o moasa si atunci nu mai existau atatea probleme legate de momentul nasterii, copiii se nasteau mai sanatosi, nu aveau atatea probleme ca cei din ziua de azi.
Era mult mai bine atunci, acum domeniul medical e foarte vast si bag de seama ca din ce in ce sunt mai multe probleme.

eu sunt de acord cu tine... si abia astept sa nasc, masochista ascunsa in mine vrea sa contorizeze cat si cum rezist rotfl

dar asta e una... iar sa iti fie frica de conditiile nasoale ale spitalului, care te pot nenoroci pe viata pe tine sau pe copilul tau... e altceva sad

poke, eu am pile la moasa sefa, e vara cu maica-mea... si oricum o sa dam "dreptul" peste tot, ca asta e sad dar sala de nasteri tot sala de nasteri e.... unde vin femei ca pe banda si nasc la rand... cine mai stie daca cearsafurile alea sunt sterilizate...sau instrumentarul...

bre e ok. se schimba lenjeria iar instrumentarul e din set  sterilizat la fiecare mujer big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#102 2009-10-05 02:06:07

skumpi
Vizitator

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

a nascut cineva in alta tara ? sunt tare curioasa, am auzit ca in Ungaria- Viena e ff okey

 

#103 2009-10-05 05:50:13

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Daaaaaaaaa!! Vino in Grecia ca e misto! as mai face 10 copii daca nasterea ar fi la fel de usoara rotfl2


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#104 2009-10-05 09:03:00

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Love, te mai asteptam cu bebei? lol


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#105 2009-10-05 10:41:08

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Da, macar unul big_smile


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#106 2009-10-05 17:38:10

skumpi
Vizitator

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

love_t a scris:

Daaaaaaaaa!! Vino in Grecia ca e misto! as mai face 10 copii daca nasterea ar fi la fel de usoara rotfl2

deci ii clar  roll

 

#107 2009-10-05 17:54:04

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Vb serios! Nu ma asteptam sa fie atat  de usor!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#108 2009-10-05 18:04:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

skumpi a scris:

a nascut cineva in alta tara ? sunt tare curioasa, am auzit ca in Ungaria- Viena e ff okey

si in itlaia e f ok... stiu 2 tipe care au nascut acolo... te cheama in sarcina la control luna de luna moca, la spital... analize moca... cursuri prenatale moca...

in sala de nastere esti doar tu cu sotul tau si personalul medical care te asista... nu tu, alte 5 care urla langa, o amestecatura de dr si asistente, eventual si vreun sot curios al vecinei de pat, care vrea sa stie daca dilatatia consoartei lui e.... in grafic cu a celorlalte mamici din sala rotfl

ana, daca zici tu..... oricum nu prea am de ales decat sa ma rog sa fie bine big_smile si atunci infectiile alea "spitalicesti" - stiu ca e un termen medical special pt astea, dar imi scapa)... de unde provin ?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#109 2009-10-05 18:55:01

livya
Full member
De la: zalau....acum milano.
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 517

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

love_t a scris:

Vb serios! Nu ma asteptam sa fie atat  de usor!

norocoaso... smile


mihai pui de livya
un vot pentru mihai kram

mami de baietel mihai...santahappyapplause

Offline

 

#110 2009-10-05 21:55:36

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

katami a scris:

skumpi a scris:

a nascut cineva in alta tara ? sunt tare curioasa, am auzit ca in Ungaria- Viena e ff okey

si in itlaia e f ok... stiu 2 tipe care au nascut acolo... te cheama in sarcina la control luna de luna moca, la spital... analize moca... cursuri prenatale moca...

in sala de nastere esti doar tu cu sotul tau si personalul medical care te asista... nu tu, alte 5 care urla langa, o amestecatura de dr si asistente, eventual si vreun sot curios al vecinei de pat, care vrea sa stie daca dilatatia consoartei lui e.... in grafic cu a celorlalte mamici din sala rotfl

ana, daca zici tu..... oricum nu prea am de ales decat sa ma rog sa fie bine big_smile si atunci infectiile alea "spitalicesti" - stiu ca e un termen medical special pt astea, dar imi scapa)... de unde provin ?

nosocomiale big_smile

pai...in germania de exemplu cica spitalele sunt proiectate in asa fel incat la o perioada de timp sa fie aruncate in aer si facute altele in loc. cam asa ar trebui si la noi facut ca bacteriile noastre din spitale nu le mai da afara decat aruncand spitalul in aer tongue de acolo vin big_smile de fapt nu vin...is acolo de cand te-ai nascut si tu big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#111 2009-10-06 10:52:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

asa, da wink

pai cand m-am nascut eu mama sigur n-a semnat ca nu va da spitalu' in judecata daca iesim de acolo cu infectii neutral

nah... ce sa mai lungim vorba... pe mine inca ma socheaza ideea, dar n-am ce face decat sa ma obisnuiesc cu ea sad

tare faza cu aruncatul spitalelor in aer... daca isi permit....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#112 2009-10-06 12:45:22

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Mai, e posibil sa semnam asa ceva ?
M-am ingrozit !
In Spania am auzit ca e taaare bine. Am vazut si poze si am ramas impresionata. Stiu o fata care a mers acolo la sot special pt a naste in Spania.


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#113 2009-10-06 12:51:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

anne, asta e in iasi. in rest, nu stiu daca o fi la fel. si pe mine m-a ingrozit ideea sad in loc sa semneze EI ca isi asuma raspunderea pt orice tampenie cu care iesi de la ei........


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#114 2009-10-19 14:30:55

cucubau188
New member
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 30

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Mai fetelor, mie mi-a zis un prieten care a terminat medicina acum 2 ani, ca majoritatea femeilor pe care le-a vazut el la spital si care au nascut natural au facut 'caca' in timp ce iesea copilul.......
Voi ati auzit de asa ceva?

Pe mine asta ma ingrozeste mai rau decat orice altceva.....Cred ca as intra in pamant de rusine....iar daca mai e si sotul langa cred ca se duce naibii orice fel de atractie....

Ultima oara a fost editat de cucubau188 (2009-10-19 14:46:15)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.